Білопільська громада звернулась до Офісу Президенда України
Зберегти можливість навчання в дистанційній формі на території громади і визначити окремий порядок освітнього процесу, та зберегти робочі місця педагогічним працівникам у дистанційному форматі - саме такі питання ініціювала Білопільська територіальна громада і звернулась до Офісу Президента, Асоціації міст України, народних депутатів України.
Білопільська територіальна громада стала ініціатором вирішення даного питання і змушена звернутися до відповідних установ у зв’язку з можливими негативними наслідками впровадження наказу Міністерства освіти і науки України від 07.08.2024 року №1112 «Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні».
Згідно даного наказу внесено зміни до положень про індивідуальну та дистанційну форми здобуття повної загальної середньої освіти,що обмежують доступ до освіти тисячам дітей, які:
- живуть на прифронтових чи тимчасово окупованих територіях ,
- виїхали за кордон, але досі дистанційно навчаються в українських школах.
У більшості громад неможливо виконати вимоги щодо наявності укриттів. Втім, навіть при наявності укриття, на прифронтових територіях, безпекова ситуація не дозволяє навчатися очно.А якщо заклад не має укриття — він повинен перейти на дистанційну форму. Є ризик, що у новому навчальному році діти можуть залишитися не те що без якісної освіти — а й без доступу до навчання взагалі.
За інформацією відділу освіти, станом на 28.03.2025 року в громаді функціонує 6 закладів загальної середньої освіти, де навчається 1220 учнів. Освітній процес забезпечують 268 працівників, з них 172 – педагогічних. З початку воєнних дій навчання відбувається виключно в дистанційній формі, адже значна частина території громади перебуває під постійними обстрілами, а заклади освіти отримали пошкодження. Лише у двох школах наявні найпростіші укриття, проте безпекова ситуація не дозволяє здійснювати очне чи змішане навчання.
Білопільська територіальна громада просить зупити дію наказу №1112 та врахувати особливості Білопільської громади, зокрема: зберегти можливість навчання в дистанційній формі для громад, що знаходяться в зоні активних бойових дій, можливих бойових дій або під загрозою обстрілів; визначити окремий порядок організації освітнього процесу для дітей, які перебувають за кордоном, та тих, хто знаходиться в громадах, що потерпають від воєнних дій; надати можливість педагогічним працівникам зберегти робочі місця в дистанційному форматі, що дозволить підтримати освітній процес у громаді.
Юрій Зарко, Білопільський міський голова:
«На підставі звернення Білопільської міської ради до Офісу Президента, була велика нарада , яку вела заступник голови ОП - Ірина Верещук. Нарада була присвячена наказам МОН 1112 та 1276, впровадження яких поставило б фактично хрест на системі освіти всього прикордоння. Ми змушені були б закрити практично всі школи та звільнити понад 200 педагогічних працівників!
Завдяки тому, що ця проблема набула розголосу, є дуже велика ймовірність, що ці накази будуть дуже скоро скасовані! відповідні рішення і заходи для збереження доступу до якісної освіти наших дітей»