Аутизм. Що потрібно знати педагогу закладу освіти? Зміни в законодавстві.
2 квітня 2025 року на базі КУ Білопільської міської ради «Інклюзивно-ресурсний центр» відбувся семінар: «Аутизм. Що потрібно знати педагогу закладу освіти? Зміни в законодавстві».
Цей день було обрано символічно, адже саме 2 квітня відзначається Всесвітній день поширення інформації про аутизм. Із вступним словом виступила директор ІРЦ Інна МОРГУН, яка наголосила на важливості інформування про аутизм, підтримки людей з РАС і їх батьків.
Фахівець (консультант) ІРЦ Тетяна ШТАХУРА розповіла про ознаки аутизму в основних сферах розвитку дитини. Дані ознаки можуть проявлятися у таких сферах розвитку: соціальна взаємодія, комунікація та поведінка.
Про стереотипну поведінку та стими висвітлила інформацію фахівець (консультант) ІРЦ Вікторія ПАВЛЕНКО:
Обмежені інтереси, повторювані рухи тіла, такі як махання руками, кружляння, розгойдування, клацання пальцями, специфічна ходьба навшпиньки – це те, на що слід звертати увагу.
Фахівець (консультант) ІРЦ Віта ЛАПЧЕНКО акцентувала, на що слід звернути увагу під час спілкування з дитиною з РАС, щоб не викликати агресію:
Щоб зробити спілкування ефективним і комфортним для дитини, потрібно звертати увагу на наступні аспекти: використовувати короткі, прості речення, говорити чітко та повільно, використовувати конкретні слова у розмові з дитиною, не наполягати на зоровому контакті, бути уважними до сенсорних реакцій, уникати несподіваних дотиків, підтримувати будь-які спроби комунікації.
Про особливості фізичного розвитку у осіб з РАС висвітлила питання фахівець (консультант) ІРЦ Ірина ЛУЦЕНКО. Дані особливості є важливими для розуміння потреб та надання відповідної підтримки. Раннє виявлення, фізична терапія, ерготерапія, адаптивна фізична культура можуть значно покращити моторні навички, координацію та загальний фізичний стан дітей з РАС.
Робота педагога з дітьми з РАС вимагає особливого підходу, терпіння, розуміння та знання їх потреб. Педагог повинен створювати інклюзивне, підтримуюче та навчальне середовище, яке сприяє розвитку кожної дитини – наголосила директор Інна МОРГУН.
Наприкінці заходу було зазначено про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо навчання дітей з особливими освітніми потребами.