Профілактика грипу, ГРВІ, COVID -19
З настанням осінньо-зимового періоду традиційно щороку відмічається збільшення кількості хворих на грип, гострі респіраторні вірусні інфекції, а в останні декілька років і на нове захворювання - коронавірусну хворобу (COVID-19).
Грип – це гостре респіраторно - вірусне захворювання, яке характеризується гострим початком, переважним ураженням верхніх дихальних шляхів і загальною інтоксикацією організму. Збудники хвороби - віруси грипу типів А,В,С локалізуються в слизі верхніх дихальних шляхів хворих і виділяються під час кашлю та чхання. З крапельками слизу від хворої людини під час кашлю і чхання вірус грипу може викидатися на відстань до 3-3,5 метрів, що становить небезпеку для оточуючих.
COVID–19 - це інфекційне захворювання спричинене коронавірусом SARS-CoV-2, поражає в основному дихальну систему, в важких випадках викликає тяжку пневмонію і може призвести до смерті. Характерними симптомами захворювання є підвищення температури тіла до 38 С, кашель, задишка, біль у м’язах, втрата нюху та смаку.
Гостра респіраторна вірусна інфекція у більшості випадків починається з відчуття ознобу, втоми, чхання та головного болю. Симптоми захворювання такі як нежить і кашель з’являються на протязі двох і більше днів. Температура при гострій респіраторно вірусній інфекції зазвичай коливається в межах 37-37.5 С.
Основна різниця між грипом і ГРВІ полягає в тому, що грип починається раптово, гостро і супроводжується різко вираженою ломотою в тілі, ознобом, головним та м’язовим болем, а ГРВІ – поступово і супроводжується відчуттям «розбитості», загального нездужання.
Застуда розпочинається поступово і характеризується підвищенням температури тіла та незначним погіршенням самопочуття. Причиною застуди здебільшого є переохолодження організму.
Інфекційне захворювання, спричинене короновірусною інфекцією (COVID - 19), залишається актуальним і сьогодні, тому важливо розрізняти симптоми даного захворювання з грипом та іншими гострими респіраторно-вірусними інфекціями. Механізм передачі даних інфекції зазвичай повітряно-крапельний, але можливий і через предмети домашнього вжитку (посуд, рушник тощо).
Найкращий захист від грипу та коронавірусної інфекції (COVID -19) - це вакцинація, яка знижує ризик захворіти, отримати серйозні ускладнення, потрапити на стаціонарне лікування або навіть померти. Вакцинацію від коронавірусної хвороби (COVID-19) можна зробити безкоштовно в медичних закладах, попередньо звернувшись до свого сімейного лікаря.
Вакцинація від грипу є щорічною та рекомендованою. Її можна придбати за власні кошти в аптечній мережі. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною та ефективною.
Крім вакцинації, дуже прості заходи допоможуть знизити ризик підхопити вірусну інфекцію та зберегти ваше здоров’я та здоров’я членів вашої родини:
- користуйтеся одноразовими масками, щоб захистити себе та оточуючих від зараження;
- уникайте дотиків руками до очей, носа, рота, адже саме через ці органи віруси найшвидше потрапляють в організм людини;
- уникайте контакту із особами, які мають прояви респіраторних захворювань (кашель, підвищену температуру тіла, нежить);
- прикривайте рот під час кашлю та чхання ліктьовим згином або одноразовою носовою хустинкою, яку після використання потрібно викинути і після цього вимити руки;
- мийте руки з милом та використовуйте антисептик чи гель на основі спирту, особливо після поїздки в громадському транспорті, відвідування магазинів, громадських місць;
- уникайте скупчення людей так, як в місцях масового скупчення є дуже великий ризик передачі інфекції;
- регулярно провітрюйте приміщення і робіть вологе прибирання, як вдома так і на робочих місцях;
- користуйтеся одноразовими паперовими серветками і рушничками, використані серветки необхідно викидати у спеціальні ємкості, так як вони можуть стати джерелом зараження.
Привчіть себе та своїх рідних до корисних звичок: будьте фізично активними, уникайте стресу, добре висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею багатою вітамінами та мінерами, ведіть здоровий спосіб життя.
У жодному разі не займайтесь самолікуванням. У будь-якій ситуації краще звернутися за консультацією до лікарів.
Будьте здорові! Бережіть себе та своїх рідних.
Сумське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області