Офіційна сторінка Білопільської міської ради
Сумська область

УВАГА! ЛУЧНИЙ МЕТЕЛИК

Дата: 26.07.2022 15:26
Кількість переглядів: 528

Фото без описуУ цьому році після грозових дощів із сильними поривами вітру в деяких районах області спостерігається масовий літ лучного метелика ІІ-го покоління.

Це особливо небезпечний шкідливий організм, який здатен створити надзвичайну ситуацію.

Зважаючи, що цей шкідник може перелітати на великі відстані, припускається, що метелики були занесені повітряними масами з інших регіонів.

За сприятливих умов (t вище 20°С, наявність опадів, роси та квітучих рослин) метелики, досягнувши статевої зрілості, паруються. Через 4-7 днів після вильоту, самиці відкладають яйця по 1-5, інколи до 20, розміщуючи їх черепицеподібно, на ділянки зі зрідженою рослинністю, переважно на нижній бік листків, стебла, сухі рослинні рештки і ґрунт.

Найнебезпечнішою стадією фази розвитку шкідника є гусениця – довжиною до 35 мм, зеленувато – сіра з чорною смугою вздовж спини і по боках.

Голова чорна з світлим малюнком, тіло вкрите чорнуватими щетинконосними горбочками. 

Гусениці живляться протягом 14 – 30 днів, обгризаючи листя, стебла і генеративні органи рослини. 

Закінчивши живлення гусениці коконуються в довгастих коконах у ґрунті. Дає 2-3 покоління на рік.

Лучний метелик широкий поліфаг. Висока плодючість, багатоїдність і здатність до міграції уможливлює нанесення ним відчутних господарських втрат врожаїв на значних площах.

Серед культурних рослин найбільше пошкоджуються: буряки, овочі, коноплі, однорічні та багаторічні трави, соняшник, соя. Рідше пошкоджуються: картопля, томати, зернові.

Гарною кормовою базою для лучного метелика являються різні бур’яни, серед яких найбільш приваблива лобода, щириця, а також різні види полину. За умов масового розмноження метелика можливе переміщення гусениць на відстань 1 – 1,5 км від місця їх відродження, після того як вони з’їдять увесь запас корму. На своєму шляху вони знищують майже всю трав’яну рослинність.

Ефективна боротьба з лучним метеликом може бути досягнута лише в результаті комплексного застосування організаційно – господарських, агротехнічних, хімічних, біологічних і інших методів, за допомогою яких можливо боротися не лише з гусеницями, а із іншими фенофазами шкідника.

На початку відкладання яєць лучним метеликом рекомендовано випуск трихограми. Норму їх випуску в кожному конкретному випадку слід встановлювати залежно від чисельності метеликів, їх плодючості та життєздатності трихограми. Випускати трихограму слід в 2-3 прийоми з інтервалом 5-7 днів, оскільки період відкладання яєць метеликами значно довший.

Відродження гусениць прогнозується на кінець липня, початок серпня, тому найдієвішим і ефективним є використання хімічного захисту рослин, який найдоцільніше проводити проти гусениць молодших віків. При потребі застосовують інсектициди дозволені до використання в Україні.

Хімічні засоби захисту рослин через високу токсичність дуже небезпечні й використання їх вимагає дотримання правил техніки безпеки для збереження здоров’я людей і навколишнього середовища. Необхідність хімічної обробки в кожному конкретному випадку визначається індивідуально.



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь