ВІДНОВЛЕННЯ ДИХАННЯ В СТРЕСОВІЙ СИТУАЦІЇ ТА ЕМОЦІЙНОМУ ВИГОРАННІ
Напруження, пов’язане із професійними завданнями, здоров’ям та й повсякденним життям у цілому, зростає.
Як зменшити це напруження, перемогти стрес і не довести себе до емоційного вигорання? Адже останнє сильно б’є не лише по психологічному, але й по фізичному здоров’ю, провокуючи появу нових або загострення наявних захворювань.
1. «Дихання по квадрату»
Дихання повинно бути плавним. Вдих виконується носом, не поспішаючи на рахунок 1-2-3-4, потім затримуємо дихання, на таку ж кількість часу, на видиху також рахуємо до 4 і робимо паузу перед наступних вдихом рахуючи до 4. Видих бажано робити ротом. Для рахунку до 4 можна знайти перед собою квадрат (це можу бути будь що: стіл, тека, шафа, вікно…) і по ньому рахувати. Пропоную разом спробувати цей спосіб.
2. «Релаксація на контрасті»
Щоб ефективно зняти м’язове напруження, спочатку треба його посилити.
Якщо обстановка навколо напружена й ви почуваєте, що втрачаєте самовладання, цей комплекс можна виконати прямо на місці, за столом, практично непомітно для навколишніх. Якщо ви самі то я б пропонувала для ефективності заплющити очі.
Суть полягає в тому, що по черзі потрібно напружити всі частини тіла від пальців ніг до м’язів обличчя. Пропонується напружувати із затриманням дихання на 2 секунди. Вдих повільний через ніс, затримка на 2 секунди із напруженням частини тіла і повільний видих через рот.
3. «Заземлення»
Техніки заземлення можуть допомогти людям з тривожністю або посттравматичним стресовим розладом. Мета техніки заземлення – повернути людину до реальності під час панічної атаки або травматичного спогаду. Зосередившись на тому, що її оточує, людина може краще усвідомити безпеку та заспокоїтись.
Потрібно випрямитись, зробити різкий невеликий вдих, на декілька секунд затримати дихання і спокійно видихнути через ніс.
Не буває прийомів, які були б ефективними абсолютно для всіх. Комусь легше нормалізувати свій психологічний стан шляхом розслаблення м’язів, декому – шляхом рухової активності. Хтось ліпше використовує можливості уяви, а хтось – абстрактно-логічного мислення. Тому спробувавши методи психологічної саморегуляції, потрібно обрати для себе найефективніший. Як результат зменшується тривалість негативного впливу стресогенної ситуації, знижується рівень негативного впливу стресу на організм людини.