A A A K K K
для людей із порушенням зору
Офіційна сторінка Білопільської міської ради
Сумська область

Увага: Американський білий метелик!

Дата: 11.07.2022 09:38
Кількість переглядів: 188

Американський білий метелик (АБМ, Hyphantria cunea Drury) — моль родини Arctiidae, поліфаг, що пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових та деревних культур.

Найбільш улюбленими культурами є шовковиця, клен американський, айва, бузина, вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня.

На вигляд АБМ - білосніжний, з шовковистим відливом. Іноді зустрічається з темними або жовтувато-коричневими цяточками на крилах. Живе 8-10 діб. Самки відкладають яйця на нижню частину листка, після чого гинуть. Гусениці, що відродилися, починають шкрябати епідерміс листя. Підростаючи, розповзаються по всьому дереву, а при відсутності корму мігрують на інші дерева. Життя гусениць триває 35-45 діб, але за цей час вони встигають завдати непоправної шкоди рослинам.

Метелик розвивається у двох генераціях. Зимує у стадії лялечки на штамбах дерев, у тріщинах кори, опалому листі, ґрунті, упаковці, ящиках. Відроджені гусениці АБМ надзвичайно шкодочинні,вони скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, залишаючи тільки грубі жилки. До третього й четвертого віків ведуть спільний спосіб життя, обплітаючі павутиною листя. Починаючи з п’ятого віку, розповзаються і переходять до одиночного способу життя. Активні в ночі й на світанку, вдень сидять на нижньому боці листка. Зі зниженням температури до 5-6 оС живлення припиняється. Без живлення гусениці можуть їснуватидо 15 діб. Така дефоліація насаджень призводить до порушення обмінних процесів у рослинах та їх ослаблення, у підсумку чого знижується врожайність та захисна, декоративна, естетична функція насаджень, погіршуються умови існування фауни. Гусениці поїдають листя. Шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві здатні повністю його знищити.

Батьківщиною американського білого метелика є Північна Америка. В Європу, а саме Угорщину, АБМ був завезений з вантажем з Північної Америки у 1940 році. В Україні АБМ вперше виявлено у 1952 році в Закарпатській області. А з 1966 року відбулося поступове розповсюдження його в інші області країни.

 В вегетаційний період  року американський білий метелик виявлений на території Сумської області.

Поширюється АБМ транспортними засобами при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів.   Середня швидкість розповсюдження у країні становить 30-40 км на рік.

Для попередження занесення АБМ слід регулярно обстежувати багаторічні насадження. Вивіз плодів і садивного матеріалу із заражених територій,населених пунктів слід проводити  за узгодженням з ГУ Держпродспоживбив Сумській області.

Агротехнічні заходи полягають у збиранні та знищенні гусениць та кладок яєць АБМ. Гілки з гніздами гусениць обрізають і спалюють. Одне не знищене гніздо дасть тисячі таких гнізд в наступному році.

Для ліквідації вогнищ АБМ обробляють плодові сади та лісосмуги інсектицидами, дозволеними до використання в Україні.

У зоні поширення шкідника, особливо в населених пунктах, рекомендується застосування бактеріальних препаратів.

З метою попередження розповсюдження АБМ звертаюся з проханням до жителів району, при виявленні АБМ терміново повідомляти ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області (відділ фітосанітарної безпеки ) за адресою: м.Суми,вул. Гамалія,25  або м.Білопілля ,вул.Шевченка,19.

За інформації ГУ Дежпродспоживслужби  
в Сумській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь